Announcing the 2019 AZ Awards Winners

The results of Azure’s ninth annual AZ Awards competition are in!

by Archilovers
0

Azure revealed the 20 winners of the 2019 AZ Awards, which represent exceptional work being created in global architecture and design today. Winning projects include an extraordinary low-rise residential building on the High Line in New York City, an art museum built into the sand dunes of coastal China and an ingenious folding faucet.

 

 

The 68 finalists arrived from as far away as Belgium, Mexico and Peru, and the 20 winners took home an AZ Awards trophy designed by Matt Carr, one of our 2019 jurors and vice president of design at international product design powerhouse Umbra. The AZ Awards were handed out at an unforgettable gala at the Evergreen Brick Works where the Guest of Honour was the legendary landscape architect Martha Schwartz.

 

This year, the AZ Awards received 1,175 submissions from 50 countries. To narrow down this unprecedented number of entries to a shortlist of 68 finalists, we gathered together a select jury of international experts in March at Azure’s offices in Toronto. The jury members were: Pritzker Prize–winning architect Thom Mayne, co-founder of both the architectural firm Morphosis and the leading architecture school SCI-Arc; Pat Hanson, architect and founding partner of Toronto firm gh3; Matt Carr, vice president of design at Umbra; renowned interior designer Johnson Chou; and Stefano Pujatti, director of ELASTICOSPA, an architecture studio with offices in Italy and Canada. Through careful deliberation and lively debate, these five selected the 20 winners:

 

 

ARCHITECTURE

Best in Buildings Over 1,000 Square Metres Winner:

ALA Architects (Finland): Oodi - Helsinki Central Library, Helsinki, Finland (it also received the People’s Choice nod)

 

Awards of Merit:

Oppenheim Architecture Europe (Switzerland): Muttenz Water Purification Plant, Muttenz, Switzerland

Steven Holl Architects (U.S.): ICA - Institute for Contemporary Art, Richmond, Virginia, U.S.

Best in Buildings Under 1,000 Square Metres Winner:

OPEN Architecture (China): UCCA Dune Art Museum, Qinhuangdao, China


Awards of Merit:

Patkau Architects (Canada): Temple of Light, Kootenay Bay, British Columbia, Canada (it also received the People’s Choice nod)

Henning Larsen (Faroe Islands): Eystur Town Hall, Norðragøta, Faroe Islands

Studio Cadena (U.S./Colombia): Masa, Bogotá, Colombia

 

Best in Single-Family Houses Winner:

Gianni Botsford Architects (U.K.): House in a Garden, London, U.K.

 

Awards of Merit:

Candid Rogers Studio (U.S.): Marfa 10 x 10, Marfa, Texas, U.S.

MANADA Architectural Boundaries (Mexico) and Ludens (Mexico): Progressive Heritage, Mexico City, Mexico

DL Atelier (China): Guozijian Hutong House, Beijing, China

studio mk27 (Brazil): Planar House, Porto Feliz, Brazil (People’s Choice)

 

Best in Multi-Unit Residential Buildings Winner:

Zaha Hadid Architects (U.K.): 520 West 28th Street, New York City, U.S.


Awards of Merit:

5468796 Architecture (Canada): 62M, Winnipeg, Canada

BAAQ (Mexico): Lirio 7, Mexico City, Mexico (People’s Choice)

Revery Architecture (Canada): 1245 Harwood, Vancouver, Canada

 

Best in Temporary and Experiential Installations Winner:

Jean-Maxime Labrecque Architecte (Canada): Infinite Buildings, Montreal, Quebec, Canada


Awards of Merit:

MRD Arquitectos (Mexico): Local, Mexico City, Mexico

Marta Sequeira (University of Lisbon, Portugal) and Pedro Matos Gameiro (Matos Gameiro Arquitectos, Portugal) with Carlos Machado e Moura (MAVAA, Portugal)): Carnet C10, Villa Nova de Gaia, Portugal

Block Research Group at ETH Zurich (Switzerland) and Zaha Hadid Architects Computation and Design Group (U.K.) with Architecture Extrapolated (U.K.): KnitCandela, Mexico City, Mexico (People’s Choice)

 

Best in Adaptive Re-Use Winner:

RDHA (Canada): Idea Exchange Old Post Office, Cambridge, Ontario, Canada (People’s Choice)


Awards of Merit:

Studio Arthur Casas (Brazil): Bauman Corporate Retrofit, São Paulo, Brazil

Civic Architects (the Netherlands), Braaksma & Roos Architectenbureau (the Netherlands), Inside Outside (the Netherlands) and Mecanoo (the Netherlands): LocHal Library Interior Design, Tilburg, the Netherlands

 

Best in Landscape Architecture Winner:

Turenscape (China): Sanya Mangrove Park, Sanya City, China


Awards of Merit:

Public Work (Canada): The Bentway, Toronto, Canada (People’s Choice)

WXY Architecture + Urban Design (U.S.): Rockaway Boardwalk Reconstruction, New York City, U.S.

 

 

 

INTERIORS

Best in Residential Winner:

Vladimir Radutny Architects (U.S.): Michigan Loft, Chicago, U.S. (People’s Choice)


Awards of Merit:

StudioAC (Canada): Candy Loft, Toronto, Canada

Ensalada Works (Spain): FAO7, Madrid, Spain

 

Best in Commercial and Institutional Winner:

PONE Architecture (China): Hele International Art Center, Wuhan, China


Awards of Merit:

Tacklebox Architecture U.S.): Claus Porto New York, New York City, U.S. (People’s Choice)

i29 interior architects (the Netherlands): National Museum of Ceramics Princessehof in Leeuwarden, Leeuwarden, the Netherlands

Paul Raff Studio Architects (Canada): Atmospheric Lens, Toronto, Canada

 

 

 

DESIGN

Best in Furniture Winner:

Magis (Italy): Officina by Ronan & Erwan Bouroullec Design (France)


Awards of Merit:

Glimakra of Sweden (Sweden): Limbus GreenFrame by Kauppi & Kauppi (Sweden)

Alinea Design Objects (Belgium): Angelo M by Leo Aerts (Belgium) (People’s Choice)

Reform (Denmark): UP by Lendager Group (Denmark)

Best in Furniture Systems and Collections Winner:

Allsteel (U.S.): Park, by Norm Architects (Denmark)


Awards of Merit:

arper (Italy): Kiik by Iwasaki Design Studio (Japan) (People’s Choice)

EWE Studio (Mexico): Sincretismo

 

Best in Lighting Fixtures Winner:

DAVIDE GROPPI (Italy): Meridiana by Davide Groppi (People’s Choice)

 

Awards of Merit:

Artemide (Italy): Gople by Bjarke Ingels Group (Denmark)

FLOS (Italy): Arrangements by Michael Anastassiades (U.K.)

Ifö Electric (Sweden): Ohm Porcelain Luminaire Collection by Kauppi & Kauppi (Sweden)

 

Best in Lighting Installations Winner:

formwerkz Architects (Singapore): BRIGHT, Shenzhen, China (People’s Choice)


Awards of Merit:

Castor Design (Canada): Ug = mgh, Toronto, Canada

Best in Interior Products Winner:

Carnegie Fabrics (U.S.): Xorel Vue (People’s Choice)


Awards of Merit:

Jill Malek (U.S.): Natural Dimensions by Jill Malek with Daniel Tillman of C3 Design (U.S.)

Nanimarquina (Spain): Ronan & Erwan Bouroullec (France)

Best in Architectural Products Winner:

ABOUTWATER by Boffi and Fantini (Italy): AK/25 by Paik Sun Kim


Awards of Merit:

Lualdi (Italy): Koan Sliding System by Kokaistudios (China)

Arktura (U.S.): Vapor Graphic Perf (People’s Choice)

 

CONCEPTS

 

Best in Ideas and Prototypes Winner:

Kanva (Canada): Imago, Montreal, Quebec, Canada (People’s Choice)


Awards of Merit:

Aprilli (Canada): Autonomous Travel Suite

 

Best in Unbuilt Buildings Winner:

Moriyama & Teshima Architects (Canada) and Acton Ostry Architects (Canada): ‘The Arbour’ George Brown College Tall Wood Building, Toronto, Ontario, Canada (People’s Choice)


Awards of Merit:

FAAB Architektura (Poland): Museum of Pawiak Prison

Studio VAARO (Canada) and Gabriel Fain Architects (Canada): Pedrignano Visitors Center

 

 

 

A+ STUDENT AWARD

 

Winner:

Liyang Zhang and Rick Andrighetti, University of Waterloo (Canada): Geographies of Urban Filth


Awards of Merit:

Roya Aghighi in collaboration with Frank Ko, Addie Bahi, Sunjoo Joo, Jae-Hyeok Lee, Emily Carr University of Art + Design (Canada): Biogarmentry

Federico Fauli with tutors Efrén Ga Grinda, Christina Diaz Moreno and Benjamin Reynolds, Architectural Association School of Architecture (U.K.): Coscienza Intuitiva

Nicolás Franco Schicke with Carolina Güida Gray Moreira, School of Architecture, Design and Urbanism, University of the Republic (UdelaR, Uruguay): Ruina (People’s Choice)

 

 

 

SOCIAL GOOD

 

Winner:

COOKFOX Architects (U.S.): Neeson Cripps Academy, Phnom Penh, Cambodia


Awards of Merit:

Llatas (Peru): Leandra Ortega’s Human Settlement Social Housing, Lima, Peru

Loci Architecture (U.S.): Gowanus Atlas (People’s Choice)

El Dorado (U.S.): Highlander Accelerator, Omaha, Nebraska, U.S.

 

 

 

ENVIRONMENTAL LEADERSHIP

Winner:

Turf Design Studio and Environmental Partnership (Australia): Sydney Park Water Re-Use Project, St, Peters, New South Wales, Australia (People’s Choice)

Awards of Merit:

Liyang Zhang with Rick Andrighetti, University of Waterloo (Canada): Geographies of Urban Filth

Oppenheim Architecture Europe (Switzerland): Muttenz Water Purification Plant, Muttenz, Switzerland

 

------

Source: https://www.azuremagazine.com/article/2019-az-awards-winners/

 

 

 

Comments
    comment
    Author
    References
    35

    Oodi - Helsinki Central Library

    Helsinki / Finland / 2018

    13

    Muttenz Water Purification Plant

    Muttenz / Switzerland / 2019

    42

    ICA - Institute for Contemporary Art

    Richmond / United States / 2018

    24

    UCCA Dune Art Museum

    Qinhuangdao / China / 2018

    56

    Masa

    Bogotá / Colombia / 2018

    144

    520 West 28th Street

    New York / United States / 2015

    19

    Bauman Corporate

    São Paulo / Brazil / 2017

    74

    LocHal Library Interior Design

    Tilburg / 2018

    37

    National Museum of Ceramics Princessehof in Leeuwarden

    Leeuwarden / Netherlands / 2018

    1

    Atmospheric Lens

    Toronto / Canada / 2017