House with Bridge | NEUHÄUSL HUNAL

Doubravčice / Czech Rep. / 2023

2
2 Love 182 Visits Published

The house with a bridge serves a young family with two children who wanted elegant, bright, and not-groundfloor living. The building programme confirmed the current standard of family houses for the (upper) middle class. What was exceptional, however, was the site: a beautiful plot of land out of the context of a standard banal colony that is slowly growing on the outskirts of a central Bohemian village. The plot is situated at the top of a south-facing slope, provides fantastic views of the countryside, and is bordered only by a road, or rather a distinctive high wall separating mature greenery.

The main compositional and functional principle is the division of the building programme into two separate masses – the house and the garage – between which a dialogue is happening on multiple levels. The objects are independent, with their own character, materiality, and principles. Their reconnection by a bridge creates a compact whole that, thanks to the mutual rotation of the masses, responds to the boundary of the site and allows its ideal use. The bridge allows access to the roof of the lapidary garage as a secondary terrace with a far-reaching 360° view while protecting the main entrance from the weather. The design works with order and its gradual disintegration – the orthogonality of the stereotomic house is first disrupted by the tectonic garage's rotation before its regular geometry is finally transformed into the organically shaped curve of the terrace railing.

The austere but welcoming house consciously stands out from the chaos of its context. In terms of style, it could probably be categorised as minimalist – at least that was our approach. The house's sleek, white-plastered, slender block is rhythmed by a tall row of windows in a regular-irregular composition. It is contrasted with, but complemented by, a horizontally composed carport with garden storage, built of raw concrete blocks and roofed with a monolithic reinforced concrete slab that flows seamlessly into a bridge. The third type of concrete used is precast parapets. White plaster, concrete and metal thus form the main material expression of the building, which is complemented by the metal details of the railings. The railings were custom-designed for the opening windows, for the terrace, and for the interior.

The spatial concept of the house is based on views, vistas, and a smooth spatial connection between the two floors. The longitudinal wall system with contact insulation hides a sequence of living rooms on both floors facing south toward the garden, while the northern façade towards the street is dedicated to a richly lit corridor line. Generous work with light is one of the main principles of the design, as are the transverse and longitudinal views through the whole house. The windows are fitted with external blinds to protect the house from heat gain as well as the privacy of the occupants.

The core of the rational layout lies in the elevated living space with an adjoining terrace. Here, a combination of fixed and opening windows of uniform proportions is complemented by a sliding glass wall. The partial opening of this space over both floors allows for its upper lighting on three sides, the creation of a reading room accessible only from the master bedroom, and direct contact with the corridor on the second floor, which is seamlessly connected to the bridge. The interior is designed in a subtle combination of white and wood. The lighting conceptually connects the entire intertwining space – linear lighting in the corridors, staircase and living area build on each other at different planes and close the 3D loop.

The energy concept of the house is passive and uses renewable energy sources. Therefore, a very high-quality envelope of the house was designed, working with solar gains and ventilation with heat recovery. The heat source for the underfloor heating is an air-to-water heat pump. The system is complemented by photovoltaic panels and solar collectors located on the roof.


 [CZ]


 


Dům s můstkem slouží mladé rodině se dvěma dětmi, která si přála elegantní, světlé a nikoli přízemní bydlení. Stavební program v zásadě potvrzoval současný standard rodinných domů pro (vyšší) střední třídu. Výjimečné ovšem bylo místo pro stavbu: krásný pozemek se vymyká z kontextu standardně banální kolonie, jež se pomalu rozrůstá na okraji středočeské obce. Parcela se nachází na vrcholu jižně orientovaného svahu, poskytuje fantastické výhledy do krajiny a sousedí pouze s cestou, respektive výraznou vysokou zdí oddělující vzrostlou zeleň.

Hlavním kompozičním i funkčním principem je rozdělení stavebního programu do dvou samostatných hmot – domu a garáže – mezi nimiž se rozehrává dialog na více úrovních. Objekty jsou nezávislé, mají vlastní charakter, materialitu a principy. Jejich opětovné spojení můstkem vytváří kompaktní celek, který díky vzájemnému natočení hmot reaguje na hranici pozemku a umožňuje jeho ideální využití.   Můstek zpřístupňuje střechu lapidární garáže jako sekundární terasu s dalekým 360° výhledem a zároveň chrání hlavní vstup před nepřízní počasí. Návrh pracuje s řádem a jeho postupným rozvolněním – ortogonalitu stereotomického domu nejprve naruší pootočení tektonické garáže, aby se jeho pravidelná geometrie definitivně proměnila v organicky tvarovanou křivkou zábradlí na terase.

Přísný, ale přívětivý dům vědomě vystupuje z chaosu svého kontextu. Z hlediska stylu by jej bylo pravděpodobně možné zařadit do kategorie minimalismu – minimálně takový byl náš přístup. Elegantní, bíle omítnutý, štíhlý kvádr domu je rytmizován vysokým řádem francouzských oken v pravidelně-nepravidelné kompozici. S ním kontrastuje, ale zároveň jej doplňuje, horizontálně komponovaný přístřešek pro auta se zahradním skladem, který je postaven z neomítnutých betonových tvárnic a zastřešen monolitickou železobetonovou deskou, která plynule přechází v můstek. Třetím druhem betonu jsou prefabrikované parapety. Bílá omítka a beton a kov tak tvoří hlavní materiálový výraz objektu, který doplňují kovové detaily zábradlí. Zábradlí bylo navrženo na míru pro otevíravá okna, pro terasu a pro interiér.

Prostorově-dispoziční koncepce domu je založena na průhledech, výhledech a plynulém prostorovém propojení obou podlaží. Podélný stěnový systém z vápenopískových tvárnic s kontaktním zateplením ukrývá v obou podlažích sekvenci obytných místností orientovaných na jih do zahrady, zatímco severní fasáda k ulici je věnována bohatě prosvětlené linii chodby. Velkorysá práce se světlem je jedním z hlavních principů návrhu, stejně jako příčné i podélné průhledy skrz celý dům. Okna jsou opatřena vnějšími žaluziemi, které chrání dům před tepelnými zisky a zároveň soukromí obyvatel. 

Jádro racionální dispozice leží v převýšeném obytném prostoru s navazující terasou. Kombinaci fixních a otevíravých oken jednotných proporcí zde doplňuje posuvná skleněná stěna. Částečné otevření tohoto prostoru přes obě podlaží umožňuje jeho horní přisvětlení ze tří stran, vznik čítárny přístupné pouze z ložnice a také přímý kontakt s chodbou v druhém podlaží, která plynule navazuje na můstek. Interiér je pojat v decentní kombinaci bílé a dřeva. Osvětlení koncepčně propojuje celý prolínající se prostor – liniové osvětlení chodeb, schodiště a obytného prostoru na sebe navazuje v různých rovinách navazuje a uzavírá 3D smyčku.

Energetický koncept domu je pasivní a využívá obnovitelné zdroje energií. Proto byla navržena velmi kvalitní obálka domu, práce se solárními zisky a větrání s rekuperací tepla. Zdrojem tepla pro podlahové vytápění je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Systém doplňují fotovoltaické panely a solární kolektory umístěné na střeše.Author: David Neuhäusl, Matěj Hunal


 


Co-author: Jakub Zelenák


Design team: Martin Němeček, Petr Kubín


 


Photography: Radek Úlehla


Website: https://www.radekulehla.com/


IG: https://www.instagram.com/radek.ulehla/?hl=en

2 users love this project
Comments
    comment
    user
    Enlarge image

    The house with a bridge serves a young family with two children who wanted elegant, bright, and not-groundfloor living. The building programme confirmed the current standard of family houses for the (upper) middle class. What was exceptional, however, was the site: a beautiful plot of land out of the context of a standard banal colony that is slowly growing on the outskirts of a central Bohemian village. The plot is situated at the top of a south-facing slope, provides fantastic views of the...

    Project details
    • Year 2023
    • Work finished in 2023
    • Status Completed works
    • Type Single-family residence / Interior Design
    Archilovers On Instagram
    Lovers 2 users