House Oskar | Jan Žaloudek Architekt

Prague / Czech Rep. / 2025

7
7 Love 404 Visits Published

Modern House in a Baroque Garden


The House Oskar, designed by architect Jan Žaloudek, was built in a generous garden that originally belonged to the neighbouring chateau in the South Bohemian village of Kamenná Lhota. The site’s remarkable genius loci is enriched by the remnants of a Baroque barn, centuries-old mature trees, and a stone wall that frames the expansive property, opening into the picturesque rural landscape.


Contemplation, Inspiration, Recreation


The house, embodying the philosophy of contemplation, inspiration, and recreation, was built by the architect for himself and his family. Together with his wife, art historian and writer Jolanta Trojak, they long dreamed of a place where one could connect with the landscape or retreat inward to restore physical and mental strength. They envisioned a space that not only invites rest but also serves as a wellspring of creativity and inspiration—qualities integral to their everyday lives.


With meticulous attention to detail, they created a space where even the simplest daily routines transform into small, profound experiences. The House Oskar is a unique microcosm—a harmonious sanctuary for sleeping, reading, dining, and creating, all in symbiosis with the universe outside its windows.


Perfection, Imperfection, Timelessness


The house's design was shaped by the local topography and the constraints of building on a culturally protected site. The architect carefully integrated the building into the landscape and historical context, ensuring it did not overshadow the château and exuded a timeless character. Inspired by the idea of a chapel—lacking in the village—the resulting architecture is a harmonious blend of contrasts: new and old, interior and exterior, perfection and imperfection.


The design respects the traditional elongated form of houses with gabled roofs, drawing on the vocabulary of local agricultural buildings. Perforated masonry, with openings for light and air found in nearby historical structures, serves as the building’s defining feature. This detail acts as a sunshade for the southern gable wall and inspires the pattern of wooden shading panels on the other façades. The compact form of the house is permeated by niches on each façade—references to Baroque morphology. These niches form entry vestibules and loggias, allowing flexible shading. The house can either fully open to the landscape, connecting its residents to the world, or close off to highlight its meditative character.


The building materials honor the local character of the surrounding structures and landscape. The load-bearing structure consists of insulated ceramic masonry combined with reinforced concrete elements. The white stucco façade echoes the tone and texture of neighboring buildings. The roof is clad with fired ceramic tiles, and the shading panels are made from whitewashed Czech fir and spruce.


Natural Cycles and Light


Life in the house is intimately connected to natural cycles and the movement of daylight. From the bedroom and the main living space, which opens onto a panoramic view of the orchard, residents can observe the sunrise and moonrise. The southern façade, with its perforated gable wall and impressive circular window, connects the social space with the courtyard and the barn ruins. Generous openings seamlessly merge the interior with the exterior, extending into wooden terraces, lush greenery, and the cool embrace of historic stone walls.

The western façade, with its entry niche, shields the house from village views. A  vaulted niche in the northern gable brings light into the bedroom, bathroom, and utility spaces, echoing the curved forms of the nearby Baroque château.

The penetration of sunlight into the interior can be regulated throughout the day using white shading panels. A sunlit room can quickly transform into a magical, enclosed space where light and shadow play mesmerizingly. At night, the light reverses direction, and the house, illuminated by its glowing niches, shines into the landscape. The interior is illuminated by minimalist white fixtures, complemented by Japanese washi paper lanterns and the flickering glow of a wood-burning stove.


Sacred Inspiration


Behind the house’s traditional morphology lies an original interior. In contrast to the white exterior, the inside is warm and rounded. The main space surprises with a generously vaulted ceiling that rises to a height of seven meters, emphasizing its sacred inspiration. White stucco walls and large aluminum-framed windows further highlight the ethereal character of the space. Another nod to ecclesiastical architecture is the two-meter-wide circular window piercing the southern gable of the house.


The focal point of the interior is a curved wooden kitchen with an island made from Indian Shivakashi granite, reminiscent of a church altar. This is the centerpiece of all daily rituals. In the southern part of the space is a dining area with an oak table and chairs, overlooked by a 19th-century wooden carving of the Madonna. Across from this is a relaxation area featuring a long sofa offering views both of the landscape and the courtyard with its barn ruins. The sofa is framed by a tapestry made from undyed sheep's wool.


In addition to the main living area, the ground floor includes a bathroom, toilet, utility room, and one of the bedrooms. Throughout the home, custom-made wooden and stone furniture designed by the architect creates a cohesive aesthetic. This includes solid wood beds and wardrobes, a black granite bench in the hallway, and matching bedside tables.


The upper floor is conceived as a separate apartment with a bedroom, bathroom, and studio space. Unlike the ground floor, which maintains an open connection to the outside world, the attic is a closed, cocoon-like space ideal for reflection, reading, and creation. Small roof windows illuminate the white, compact cavern permeated by niches and arches.


Art in Every Detail

Art plays a significant role in the family’s life, whose collection spans from Czech Modernism to contemporary works. This love of art is omnipresent in their home. The bedroom features a 19th-century panneau japonais, alongside a large-format contemporary painting by Antonie Stanová and sculptural pieces by Michal Janiga. Stone sculptures by Vanda Hvízdalová are displayed on travertine pedestals in the attic.


The family’s curatorial approach is reflected in every detail of the house. Visitors are greeted in the entry hall by a wooden ceremonial mask from Gabon, while the main living area features an African stool carved from a single piece of wood and original ceramics by Martin Hanuš. The bedrooms and attic are illuminated by sculptural Akari lamps designed by Isamu Noguchi. A large collection of art books is an integral part of the home’s ambiance.


A Living Gesamtkunstwerk


The House Oskar, named after cosmopolitan composer Oskar Nedbal, who composed his operetta Polish Blood at the neighboring château, is a space the owners want to share with others. This unique Gesamtkunstwerk is open to the public, whether through traditional rentals or as a venue for artist residencies, pop-up events, and workshops. The owners look forward to fostering a vibrant community of creative and inspiring individuals around the house.


 


[CZ]


Moderní dům v barokní zahradě


Dům Oskar navržený architektem Janem Žaloudkem vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silné genius loci umocňuje torzo barokní stodoly, staleté vzrostlé stromy a kamenná zeď, která lemuje rozlehlý pozemek ústící do malebné venkovské krajiny. 


Kontemplace-inspirace-rekreace


Dům, jehož filozofii vystihují slova kontemplace-inspirace-rekreace, postavil architekt pro sebe a svoji rodinu. Společně se svojí ženou kunsthistoričkou a spisovatelkou Jolantou Trojak dlouho toužili po místě, kde se člověk může otevřít krajině nebo se ponořit do sebe a zregenerovat tak svoje tělesné a duševní síly. Po místě, které nevybízí pouze k odpočinku, ale je také zdrojem inspirace a kreativity. Tyto kvality hrají v životě rodiny podstatnou roli a nezužují se jen na oblast tvorby, ale promítají se i do jejich každodenního života. Společně, s důrazem na každý detail, stvořili místo, kde se i ty nejobyčejnější denní úkony přetaví v malý zážitek. Svébytný mikrokosmos, kde se dobře spí, čte, stoluje i tvoří, fungující v symbióze s vesmírem za okny.


Perfekce-imperfekce-bezčasí


Vzhled domu podmínila lokální topografie spolu s omezeními plynoucími z faktu, že stavební pozemek je kulturní památkou. Architekt objekt přirozeně zasadil do krajiny a historického kontextu tak, aby nezastiňoval zámek a působil bezčase. Formální inspirací mu byla kaple-sakrální stavba, která ve vesnici chybí. Výsledná architektura je harmonickým propojením kontrastů nového a starého, interiéru a exteriéru, perfekce a imperfekce.


Návrh respektuje tradiční podélnou formu domu se sedlovou střechou a cituje tvarosloví lokálních hospodářských objektů. Perforované zdivo s otvory pro prostup světla a vzduchu, které lze nalézt v okolních historických objektech, je hlavním výrazovým prostředkem stavby. Slouží jako slunolam v jižní štítové stěně i jako vzor dřevěných stínících panelů na ostatních fasádách. Kompaktní forma domu je na každé z fasád prostoupena nikami, citacemi barokního tvarosloví. Ty vytvářejí vstupní zádveří a pobytové lodžie s možností zastínění. Dům lze podle momentálních potřeb buď široce otevřít do krajiny a spojit tak jeho rezidenty se světem, nebo uzavřít a podtrhnout tak jeho meditativní charakter.


Použité stavební materiály respektují lokální charakter okolních domů a krajiny. Nosnou konstrukci tvoří keramické zateplené zdivo v kombinaci s železobetonovými prvky. Bílá štuková omítka fasády svým odstínem a strukturou navazuje na okolní stavby. Střešní krytinu tvoří pálené keramické tašky. Dřevěné stínící panely jsou z nabílené české jedle a smrku.


Přírodní cykly a světlo


Bytí v domě je bezprostředně napojené na přírodní cykly a pohyb denního světla. Z ložnice a hlavního společenského prostoru, ze kterých se otevírá panoramatický výhled do ovocné zahrady, lze pozorovat východy slunce a měsíce. Jižní fasáda s perforovaným štítovým zdivem a impresivním kruhovým oknem zprostředkovává kontakt společenského prostoru se dvorem a ruinou stodoly. Díky velkorysým prostupným otvorům interiér domu plynule přechází do exteriéru dřevěných teras, bujné vegetace a chladivých historických zdí. Západní fasáda s nikou hlavního vstupu je uzavřena pohledům od vesnice. Zaklenutá nika v severním štítu přináší světlo do ložnice, koupelny a technického zázemí a svým tvarem upomíná na zakřivené formy blízkého barokního zámku.


Prostup slunečního světla do interiéru je možné v průběhu dne regulovat pomocí bílých stínících panelů. Místnost zalitá přímým slunečním svitem se tak během pár minut promění na magický uzavřený prostor, ve kterém si podmanivě hraje světlo se stínem. V noci se světelný vektor obrací a dům díky prosvětleným nikám září do krajiny. Jeho vnitřek osvětlují bílá minimalistická svítidla, která doplňují lampióny z japonského ručního papíru washi a praskající oheň v kamnech.


Sakrální inspirace


Za vnějším tradičnějším tvaroslovím domu se skrývá originální interiér. V kontrastu k bílému vnějšku, je dům uvnitř teplý a oblý. Hlavní prostor překvapí velkoryse zaklenutým stropem, jehož výška dosahuje sedmi metrů. Vertikála prostoru zpřítomní sakrální inspiraci. Plochy bílé štukové omítky a velká hliníková okna dále podtrhují jeho odhmotněný charakter. Další parafrází chrámové architektury je dvoumetrové kruhové okno prorážející jižní štít domu. Úběžníkem interiéru je zakřivená dřevěná kuchyně s ostrůvkem z indické žuly shivakashi evokujícím kostelní mensu, který je středobodem všech denních rituálů. V jižní části prostoru se nachází jídelna s dubovým stolem a židlemi, na nějž ze zdi shlíží řezba Madonny z počátku 19. století. Naproti je situovaná relaxační část s dlouhou pohovkou nabízející výhledy jak do krajiny, tak do dvora s ruinou. Pohovku rámuje tapisérie z nebarvené ovčí vlny.


Ve spodní části domu se kromě hlavní místnosti nachází i koupelna, toaleta, technická místnost a jedna z ložnic. Celým domem se prolíná dřevěný a kamenný nábytek na míru podle návrhu architekta, ať už se jedná o postele a skříně z masivu nebo černou žulovou lavici v chodbě či noční stolky ze stejného materiálu. Horní patro je koncipované jako samostatný apartmán s ložnicí, koupelnou a ateliérem. Narozdíl od přízemí, které zůstává v bezprostředním kontaktu s venkovním světem, tvoří podkroví uzavřený oblý prostor vhodný k přemýšlení, čtení a tvorbě. Malé otvory střešních oken prosvětlují bílou kompaktní jeskyni prostoupenou nikami a oblouky. Ve spodní části se nachází ložnice a koupelna, v horní části ateliér.


Umění v každém detailu


V životě rodiny hraje umění důležitou roli. Jejich sbírka obsahuje díla od české moderny po současnou tvorbu. Proto je v jejich domě všudypřítomné. Ložnici zdobí japonské panneau z 19. století spolu s velkoformátovým obrazem Antonie Stanové a sochařské objekty Michala Janigy. V patře se na travertinových podstavcích vyjímají kamenné sochy Vandy Hvízdalové. Kurátorský výběr majitelů se propisuje do všech detailů domu. Ve vstupní chodbě návštěvníky uvítá dřevěná ceremoniální maska z Gabonu. V hlavní místnosti se kromě jiného vyjímá africká stolička vyřezaná z jednoho kusu dřeva a autorská keramika Martina Hanuše. Ložnici a podkroví osvětlují sochařské lampy Akari designéra Isama Noguchi. Nedílnou součástí domu je i rozsáhlá sbírka knih o umění.


Živoucí Gesamtkunstwerk


Dům Oskar, pojmenovaný po kosmopolitním skladateli Oskaru Nedbalovi, který v sousedním zámku zkomponoval operetu Polská krev, chtějí jeho majitelé sdílet s ostatními. Do unikátního Gesamtkunstwerku zvou buď formou klasického pronájmu nebo uměleckých rezidencí, pop upů a workshopů a těší se, že kolem domu vznikne podnětná komunita kreativních a inspirativních lidí.


 


Construction project: Projekty S+S [Jana Tůmová]


Landscape architecture: Atelier Rouge [Jitka Tomsová]


Photpography: BoysPlayNice

7 users love this project
Comments
View previous comments
    comment
    user
    Enlarge image

    Modern House in a Baroque Garden The House Oskar, designed by architect Jan Žaloudek, was built in a generous garden that originally belonged to the neighbouring chateau in the South Bohemian village of Kamenná Lhota. The site’s remarkable genius loci is enriched by the remnants of a Baroque barn, centuries-old mature trees, and a stone wall that frames the expansive property, opening into the picturesque rural landscape. Contemplation, Inspiration, Recreation The house,...

    Project details
    • Year 2025
    • Work finished in 2025
    • Status Completed works
    • Type Single-family residence / Interior design
    Archilovers On Instagram
    Lovers 7 users