Announcing the Winners of the 2017 AZ Awards

by Cecilia Di Marzo
0

 

Winners and finalists flew in from as far away as Poland and China to attend the celebration at Toronto’s iconic Evergreen Brick Works, where the results of Azure’s seventh annual AZ Awards competition were announced on June 23 in the presence of top talents from the local and international architecture and design communities.


The 20 winners of the 2017 AZ Awards proved their prowess through stunning and innovative projects that represent a snapshot of the leading work in global architecture and design today –  from a curious, castle-like observatory in New Hampshire that maximizes stargazing to a bicycle-powered canopy that can unfurl anywhere an event space is needed to a 31.3-hectare park that preserves delicate wetlands in China. To mark their achievement, they were each awarded a one-of-a-kind trophy, the creation of Canadian-born, international design phenomenon, Philippe Malouin.


This year’s submissions reached a staggering 813 from 41 countries, setting a formidable task for our jury of renowned experts. Gathering in March to narrow down the hundreds of submissions to a shortlist of 70 finalists were: planner and landscape ecologist Nina-Marie Lister, interior designer Alessandro Munge, industrial designer Theo Richardson, architect Nader Tehrani and multidisciplinary designer Michael Vanderbyl. The jurors met at Toronto’s Drake Hotel – itself a historic landmark – where through debate and discussion they made their final selection of the best of the best – the 20 exceptional winners who were honoured tonight, and who are featured below.


Discover the winning and shortlisted projects below, along with the People’s Choice, by clicking on the Winners and Finalists headings.

 

The 2017 AZ AWARDS is presented by Audi, Cosentino, DXV, Keilhauer, and Rado, and is sponsored by TD Bank Group, Urban Capital and George Brown School of Design. 


The AZ Awards Gala is sponsored by Alpi, Bauhaus, Farrow & Ball and Euro-Line.

All winners and finalists are featured in the Annual Awards Issue, on newsstands June 29 and available to order online here on July 3.

ARCHITECTURE

Best Residential Architecture, Single Family


Winner:
Jean Verville Architecte: Fahouse, Eastern Townships, Canada

Finalists:

Palinda Kannangara Architects: Studio Dwelling at Rajagiriya
People’s Architecture Office: Mrs Fan’s Plugin House
Omar Gandhi Architect (Canada) and Design Base 8 (U.S.): Rabbit Snare Gorge
Studio MK27: Jungle House

Best Residential Architecture, Multi-Unit

Winner:
Hiroyuki Ito Architects: Tatsumi Apartment House, Tokyo, Japan

Finalists:

FXFOWLE: 35XV
MAD Architects: Huangshan Mountain Village
Bjarke Ingels Group: The Grove at Grand Bay

Best Architecture Over 1,000M2

Winner:
Patkau Architects: Audain Art Museum, Whistler, Canada

Finalists:

Steven Holl Architects: Visual Arts Building, University of Iowa
Henning Larsen Architects with GPP Arkitekter: Frederiksbjerg School
Atelier du Pont: Community of Municipalities’ Offices
Hariri Pontarini Architects: Bahá’í Temple of South America
Gimeno Guitart: Church and Parish Center Santa Maria Assumpta

 

Best Architecture Under 1,000M2

Winner:
Anmahian Winton Architects: Gemma Observatory, Central New Hampshire, U.S.

Finalists: 

BO-DA Architecture: Group 8 Headquarters, Seoul, South Korea
Neri&Hu Design and Research Office: Suzhou Chapel, Suzhou, China

Best Recreational Architecture

Winner:
Matter Design and FR|SCH Projects: Five Fields Play Structure, Lexington, U.S.

Finalists:

The Marc Boutin Architectural Collaborative: John Fry Sports Park Pavilion
Kleinfeldt Mychajlowycz Architects: BMX Supercross Legacy Track, Toronto, Canada

Best Temporary & Demonstration Architecture

Winner:
People’s Architecture Office: People’s Canopy, Preston, U.K.

Finalist: 
Matter Design: Microtherme, Boston, U.S.

Best Landscape Architecture

Winner:
Turenscape: Quzhou Luming Park, Quzhou City, China

Finalists:

Victoria Taylor Landscape Architect: Public Laneway Puncture, Toronto, Canada
West 8: Governors Island Phase 2: The Hills, New York, U.S.

Unbuilt Concept

Winner:
Adamiczka Consulting: A Church for the Local Community, Wrocław, Poland

Finalists:

Sanjay Puri Architects: Iskcon Temple, Ahmedabad, India
Belzberg Architects: Zacatecas, Mexico City, Mexico

INTERIORS

Best Residential Interior

Winner:
Desai Chia Architecture: Photographer’s Loft, New York, U.S.

Finalists: 

FM.X Interior Design: Returning Hut, Fujian, China
Audax with Pencil Design: Strata House, Toronto, Canada

Best Institutional & Commercial Interior

Winner:
Neri&Hu Design and Research Office: The HUB Performance and Exhibition Center, Shanghai, China

Finalists: 

Assembly Design Studio: Uber Advanced Technologies Group, Pittsburgh, U.S.
Hallucinate Design Office: Midwest Inland Port Financial Town, Xi’an, China
Fieldevo Design Studio: NCTU Innovation Centre, Hsinchu, Taiwan
João Mendes Ribeiro Arquitecto: Claus Porto Flagship Store, Lisbon, Portugal
Maurice Mentjens: House of Smart, Eindhoven, Netherlands


DESIGN

Best Furniture Design

Winner:
Republic of Fritz Hansen: Pair Chair, by Benjamin Hubert

Finalists:

Coalesse: LessThanFive Chair, by Michael Young
Neal Aronowitz: Whorl Table
MDF Italia: Sign Filo, by Piergiorgio Cazzaniga
Estúdio Ronald Sasson: Armchair Yori
 

Best Furniture System


Winner:
Keilhauer: Hangout Collection, by EOOS

Finalist:
Teknion with PearsonLloyd: Zones

Best Lighting Fixtures

Winner:
Flos: INFRA-STRUCTURE, by Vincent Van Duysen

Finalists:

Davide Groppi: Infinito
Brightgreen: Surface-Mounted Wall Light Collection

Best Lighting Installations

Winner:
CannonDesign and NEUF Architect(e)s: CHUM Passerelle, Montreal, Canada

Finalists:

Lichtvision Design and Random International: Swarm Study / IX, Chemnitz, Germany
Castor Design: Particle Accelerator, Toronto, Canada
 

Best Interior Products

Winner:
Young Projects: Pulled Plaster Panels

Finalists:

Agape: Dot Line, by García Cumini
Wolf-Gordon: Wolf-Gordon + Mae Engelgeer

Best Architectural Products

Winner:
Rimadesio: Soho Doors, by Giuseppe Bavuso

Finalists:

Nemo Tile & Stone: Think Thin, by Matt Karlin
RVB: Andrew, by Co.Studio

EXPERIENTIAL GRAPHIC DESIGN

Winner:
Volume: Bloomberg SF Tech Hub, San Francisco, U.S.

Finalists:

Form: Media and Ekistics Planning & Design: Storyboard on the Landscape, Batoche, Canada
Civiliti: Pont Ferroviaire, Montreal, Canada

ENVIRONMENTAL LEADERSHIP 

Winner:
Michael Green Architecture: T3 Minneapolis, Minneapolis, U.S.

Finalist:
Edward Ogosta Architecture: Hangar Office


SOCIAL GOOD

Winner:
OPSYS: Extraction, Venice, Italy

Finalists:

Architem Wolff Shapiro Kuskowski Architectes: Old Brewery Mission, Transformation of Cafeteria, Café and Kitchen, Montreal, Canada
People’s Architecture Office: Mrs Fan’s Plugin House, Beijing, China


A+ STUDENT AWARD

Winner:
Students of Kansas State University: Preston Outdoor Education Station, Cottonwood Falls, U.S.

Finalists:

Mark Hemphill, Savannah College of Art and Design: Wiggle Theory
Students of design/buildLAB, Virginia Tech: Sharon Fields
Caio Barboza and Sofia Blanco Santos, Harvard University: Aéro
Tomasz Broma, Wrocław University of Science and Technology: S’lowtecture Housing Structure

 

2017 AZ Awards Press release

Comments
    comment
    Author
    PRODUCTS
    57

    Fahouse

    Québec / Canada / 2016